Dňa 22. augusta 2015 sa pod záštitou starostu obce, Ing. Mariána Tótha, uskutočnil v Tvrdošovciach 1. ročník Svätoštefanského behu. Organizátori podujatia, občianske združenie SPORT Friends Tvrdošovce 2013 (OZ SFT2013) zastupované Mgr. Dáriusom Majorom, sa rozhodli usporiadať beh počas tvrdošovských hodových slávností. Za jedinečnej podpory spoločností Generali Poisťovňa a.s. a Jazykovej školy ELLI si na 5000m trati zmeralo sily presne 100 bežcov (deti, žiaci a dorastenci od 50m do 1700m). Medzi nimi nechýbali ani také mená ako Gabriel Švajda, držiteľ najlepšieho tohtoročného slovenského výkonu v maratónskom behu, či Lucia a Dana Janečkové. V Tvrdošovciach tak bola úspešne založená tradícia Svätoštefanského behu. Celkovo bolo na behu zastúpených 7 vekových kategórií.

Sponzori a partneri:

sponzori

Keď začiatkom roka 2015 starosta obce Ing. Marián Tóth vyzval OZ SFT2013, aby zorganizovali beh počas tvrdošovských hodov, ešte nik netušil, že 22.augusta 2015, počas najrušnejšej soboty tejto obce, vyrastie v pred obecným domom „bežecká dedina“, ktorú neprehliadne žiaden návštevník obce, ale ani ten, ktorý ňou len prechádza.

Mamutí poloblúk Inov-8 dopĺňal registračný stánok Generali Poisťovňa a.s., ktorá sa spolu s Jazykovou školou ELLI najvýraznejšou mierou zaslúžili o úspech tohto projektu. Bežecká dedina by nebola bežeckou dedinou ak by ju tvoril len registračný stánok. Každý kto mal záujem sa mohol pristaviť aj pri predajnom stánku firmy RunningPro, ktorá ponúkala svoj bežecký tovar. Firma RunningPro zároveň zabezpečila hlavné ceny pre troch najrýchlejších z hlavných kategórií. Stáť na pódiu v Tvrdošovciach sa skutočne oplatilo, veď všetci dekorovaní si odnášali aj ďalšie vecné ceny a poukazy od našich partnerov v hodnote 180 €.

Skvelý nápad pána starostu vzal do rúk Mgr. Dárius Major - vedúci Bežeckého Klubu Tvrdošovce a spustila sa "bežecká lavína". Úsilie organizačného tímu usporiadať od 1. ročníka podujatie na profesionálnej úrovni bolo pozitívne hodnotené všetkými zúčastnenými bežcami. Neúnavná práca Mgr. Dáriusa Majora bola badateľná na bohatých cenách pre víťazov, ale aj na samotnom obsahu štartovacieho balíka, ktorý obdržal každý bežec: štartovné číslo s čipom na meranie času, plechovku Red Bullu, uteráčiky od firmy Syráreň Bel Slovensko, aktuálny katalóg Inov-8, zľavový kupón firmy RunningPro, informačný leták firmy Agel, zľavový kupón bežeckej predajne Ready2Run, zľavovú poukážku od firmy Vitalcity, informačné letáčiky o Tvrdošovskom zlate a o Termálnom kúpalisku Tvrdošovce a v neposlednom rade aj brožúru Prechádzka Tvrdošovcami.

Počas celého behu bol zabezpečený pitný režim vo forme minerálnej vody od firmy COOP, alkoholického a nealkoholického sajderu od firmy Jablčnô a jabĺk z miestneho Poľnohospodárskeho družstva Tvrdošovce (PD Tvrdošovce). V závere čakala na všetkých bežcov bohatá tombola so zaujímavými cenami.

Dvadsaťdva balíčkov bolo pripravených pre šťastlivcov z radov bežcov vďaka štedrosti sponzorov podujatia. Do bohatej tomboly prispeli cenami firmy: Rogelli, Ready2Run, Inov-8, VitalCity, RedBull, Mecom, kníhkupectvo Aura, Vinotéka Petruss, Powerlogy, STG Elcon, eD system, PD Tvrdošovce (Tvrdošovské zlato), Termálne kúpalisko v Tvrdošovciach, Royalbay, Cinemax, Syráreň Bel Slovensko, Lifestyle fitness, Blackcomb, Protrening, New fit shop a Arokaya Thai Massage.

„Niektorí bežci sa pri registrácii možno i čudovali aké exkluzívne bežecké tváre tu v Tvrdošovciach vidia. Veď predsa vidieť na jednom mieste Gabriela Švajdu, ktorý je držiteľ najlepšieho tohtoročného slovenského maratónskeho výkonu, Luciu Janečkovú a Danu Janečkovú je skôr možné vidieť pri väčších behoch.“ uviedol na margo kvalitného obsadenia 1. ročníka jeho organizátor, Mgr. Dárius Major. K úspešnej propagácii dopomohli aj mediálni partneri podujatia: behame.sk, beh.sk, cvicte.sk a časomiera Kril.

Záverečnou bodkou za akciou bolo slávnostné vyhlásenie výsledkov. Veľká vďaka patrí Časomiere Kril, ktorých meranie čipovou časomierou zabezpečilo rýchle a spoľahlivé poskytnutie výsledkov. Celkové poradie u mužov bolo nasledovné: 1. Gabriel Švajda (Ready2Run Dvory nad Žitavou) 16:26 min., 2. Alexander Moravčík (Behame.sk) 17:28, 3. Milan Furár (BK Duslo Šaľa) 17:37 a u žien – 1. Lucia Janečková 17:34, 2. Dana Janečková 19:26 (obe BMSC Bratislava), 3. Valéria Kliská (Nové Zámky) 21:02.Traja najrýchlejší z každej kategórie boli dekorovaní medailami a vecnými cenami od našich partnerov. Pre víťazov jednotlivých kategórií boli pripravené špeciálne sklenené trofeje, ktoré im budú pripomínať, že práve oni boli najrýchlejšími bežcami a bežkyňami vo svojich kategóriách. Okrem tradičných víťazov, boli originálne odmenení najrýchlejší Tvrdošovčan a Tvrdošovčanka.

V závere je potrebné vyzdvihnúť aj počin skutočných hrdinov. Vo výsledkovej listine sa síce za menami Jána Morvaia a Tomáša Hallu objavil údaj DNF, čiže neklasifikovaný; no boli to práve títo dvaja chlapi, ktorých okamžitá reakcia a poskytnutie prvej pomoci skolabovanej bežkyni na trati zrejme zachránili život človeka! V očiach nás všetkých sa stali absolútnymi víťazmi v kategórii ľudskosti a fair play.

„Sme presvedčení, že v roku 2016 bude Svätoštefanský beh vyznievať profesionálne nielen v očiach divákov, ktorí prišli povzbudiť, ale ulahodí aj nášmu "detailistickému" oku. Vďaka Svätoštefanskému behu sa Tvrdošovce dostali na bežeckú mapu Slovenska. „ hovorí Ing. Marian Batyka, predseda OZ SFT2013, a dodáva: „Ďakujeme všetkým, ktorí nás podporili; ďakujeme bežcom, ktorí „to riskli“ na prvý ročník a pomohli nám založiť novú bežeckú tradíciu.“