Keď sa povie Afganistan, mnohým okamžite prebehne mysľou vojna, Taliban, atď. Možno si niektorí spomenú aj na fakt, že v krajine pôsobia slovenskí vojaci, no len málokto by si vedel predstaviť fotenie, prípadne výstavu fotiek z Afganistanu. Niet sa čomu diviť, nakoľko civilná návšteva jednej z najdrsnejších krajín sveta, ktorú stáročia sužujú vojnové konflikty hraničí so zdravým rozumom a je životu nebezpečná, hoci jej úžasná scenéria, majestátna príroda a veľká časť obyvateľstva sú nemalým lákadlom mnohých fotografov - dobrodruhov.

Vnášanie nových myšlienok, prístupu k životu a inovatívnych spôsobov riešenia elementárnych záležitostí sú typickým znakom občianskeho združenia Sport Friends Tvrdošovce 2013. V duchu netradičného a inovatívneho sme prostredníctvom žiadosti starostu obce Ing. Mariána Tótha oslovili komunikačný odbor kancelárie ministra obrany Ministerstva obrany SR so žiadosťou o poskytnutie putovnej výstavy nadporučíka Ing. Petra Poldruháka s názvom Odtiene Afganistanu.

Peter Poldruhák je v súčasnej dobre príslušníkom 12. mechanizovaného práporu Nitra a v Afganistane pôsobil dva krát. V roku 2011 bol vyslaný ako príslušník ženijnej jednotky slovenského kontingentu a v roku 2013 ako člen poradenského tímu, v rámci výcviku afganských národných bezpečnostných síl.

Odtiene Afganistanu je putovnú výstavu, ktorú tvorí 50 autentických fotografií, ktorých cieľom je priblížiť verejnosti náročnosť a dôležitosť misie ISAF, v ktorej pôsobili príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Myšlienka predstaviť prácu našich vojakov v Afganistane vo forme putovnej výstavy fotografií sa zrodila v hlave autora fotografií. „Tieto fotografie dokumentujú naše pôsobenie a výcvik afganských bezpečnostných zložiek, zachytávajú však aj život Afgancov. Chcel som, aby tieto momenty mohlo vidieť aj čo najviac ľudí na Slovensku. Najväčším úspechom fotografa je ukázať svoju prácu ľuďom, čo sa mne aj za pomoci Ministerstva obrany Slovenskej republiky podarilo. Verím, že v nej nájdete odpovede, čo slovenskí vojaci v Afganistane dokázali,“ povedal Peter.